BIP
1 batalion strzelców podhalańskich w Rzeszowie
Z życia batalionu

1 batalion strzelców podhalańskich  

Batalion szkoli się przede wszystkim do działań  w górach oraz działań rozjemczych i poza granicami kraju. Żołnierze 1 batalionu przygotowując się między innymi do wykonywania zadań w rejonach misji pokojowych, brali udział w ćwiczeniach z żołnierzami jednostek górskich; we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Norwegi, jak również na Litwie i Ukrainie. W latach 2003-2004 batalion brał udział w ramach 9 i 10 zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie. Natomiast w roku 2005 i 2006  żołnierze naszego batalionu służyli w 1 Grupie Bojowej V zmiany  Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

W batalionie oprócz wykonywania zadań militarnych rozwinięte jest również życie kulturalne i sportowe żołnierzy, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia dla żołnierzy biorących udział w tych przedsięwzięciach. Jednostka nasza współpracuje
z Zespołem Szkół nr 2 w Łańcucie, Zespołem Szkół nr 2 w Rzeszowie, Związkiem Strzeleckim "Strzelec,   jak również  
Stowarzyszeniem Pasionatów Piechoty Górskiej "Bielik"oraz byłymi żołnierzami i przyjaciółmi 1 PSP AK. Żołnierze batalionu jako kompania honorowa, biorą udział w szeregu wydarzeń patriotycznych i narodowych w naszym regionie. 15 sierpnia tego roku, kompania honorowa wydzielona z 1 kompanii piechoty górskiej złożonej  w pełni z żołnierzy zawodowych, brała udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie gdzie odbyły się uroczystości związane z 86. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

 

"JAKBY CO, KIEBY CO, KANY CO, ABO CO - TO MY SOM "   A.Galica

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych